Varda, Joon-ho, Kozole a další v programu letošního KVIFFu.

Karlovarský festival představil kompletní letošní program. V hlavní soutěži se letos s novými filmy objeví Damjan Kozole, Dwein Baltazarová, Hong Khaou nebo Jonás Trueba. Velkou pozornost ale už teď na sebe strhnul druhý snímek režiséra Zhai Yixianga Portrét mozaikou. Ten produkčně zaštítila společnost, jež stojí za filmem Kaili Blues.  Slovensko-českou stopou v soutěži je film Marko Škopa Nech je svetlo.

V sekci pro první a druhé filmy Na východ od západu, které letos festival geograficky rozšířil i o blízkovýchodní státy a pobaltí, nabídne karlovarský festival mimojiné celovečerní debut Michala Hogenauera Tiché doteky, Agův dům kosovské režisérky Lendity Zeqiraj nebo saudský film Poslední návštěva Abdulmohsena Aldhabaana.

Dokumentární soutěž nabídne například návrat Martina Marečka: jeho film Dálava, bude soutěžit společně s Lžičkou Laily Pakalniņy a Nesmrtelnými Kseni Okhapkiny.

Další zajímavý dokument nalezneme v sekci Horizonty. Rozloučit se totiž můžeme s jednou z nejvýznamnějších filmařek historie skrze Varda podle Agnès. Z dalších filmů z této sekce zmiňme mimo jiné Antologii města duchů Denise Côtého, komorní ale jímavý film Adam Maryam Touzani, či vítěze obou hlavních sekcí letošního ročníku festivalu v Cannes: Parazit Bong Joon-hoa a Neviditelný život Eurídice Gusmãové Karima Aïnouze.

Po festivalovém úspěchu Mimóz Oliver Laxe představí varský festival jeho nový počin Až přijde oheň. Českou koprodukční stopu pak má také další canneský film Psi nenosí kalhoty Jukka-Pekka Valkeapääy. 54. ročník proběhne od 28. června do 6. července.