Diana Cam Van Nguyen: Studentské ceny BAFTA byly „once-in-a-lifetime experience“

Náš krátký film Spolu sami / Apart se dostal mezi 9 finalistů nominovaných na cenu BAFTA Student Film Award a stal se tak prvním českým zástupcem ve finále. BAFTA je zkratka pro British Academy of Film and Television Arts a je britským ekvivalentem Oscarů. Jak jsme se sem dostali a co to pro nás znamená?

BAFTA Student Award vznikla v roce 2004, kdy byla soutěž pouze pro lokální americké studenty v Los Angeles (školy jako AFI, USC, UCLA). Událost se v roce 2014 rozšířila i pro další americké školy. Protože v Británii chyběla obdobná studentská soutěž, rozšířili tak lokální soutěž na mezinárodní. To bylo před třemi lety v roce 2017. Od té doby se přihlášky rozrůstají a FAMU měla zastoupení v shortlistu každý rok. (2017: Rybáři – režie: Bára Anna Stejskalová, Nehoda – režie: Šimon Štefanides, 2018: Plody mraků – režie: Kateřina Karhánková, 2019: Stodvacetosmtisíc – režie: Ondřej Erban, Spolu sami). To je skvělý úspěch, členové BAFTA akademie ví o naší zemi a o naší škole.

Letos se do soutěže přihlásilo 568 krátkých filmů ze 38 zemí po celém světě. Každá škola mohla přihlásit maximálně 9 filmů ve všech kategoriicích (animace, dokument, live-action). Výběrového procesu se zúčastnilo přes 150 členů britské akademie, kteří vybrali 20 nejlepších filmů v každé kategorii a tím vznikl shortlist 60 filmů.

Po třech kolech hlasovacího procesu BAFTA členy jsou vybráni 3 finalisti v každé kategorii (animace, dokument, live-action). Všech 9 finalistů je poté pozváno do Los Angeles, kde se rozhodne o vítězích. Ceremonie a promítání všech filmů se uskutečnilo v Santa Monice v The Eli and Edythe Broad Stage. Velkým překvapením pro mě bylo, že členové akademie (asi 200 členů) hlasovali po promítání přímo na místě konání. Pouze členové Akademie, kteří byli přítomni na ceremonii mohli hlasovat a rozhodnout tak o třech vítězích v každé kategorii. První promítání s hlasováním proběhlo v New Yorku, druhé v Los Angeles. Další kategorií byla Special Jury Prize, o které rozhodovala speciální porota. Letos v ní zasedli: Jillian Bell (herečka), Michael McDonough (kameraman), Josh Cooley (animátor, režisér), Victoria Mahoney (režisérka), Andrea Riseborough (herečka), Aurora Guerrero (režisérka).

Photo by Rich Fury/Getty Images for BAFTA LA

My jsme žádnou cenu nevyhráli, ale ani jsme žádnou cenu neočekávali. Na to je náš film moc netradiční. Už jen být mezi nominovanými finalisty bylo pro nás velkým překvapením. Mohlo by se zdát, že je to něco jako splněný sen každého filmaře, ale já si primárně odnáším pocit neznalosti. Zjistila jsem, že nevím nic o velkém filmovém průmyslu. Za ty 3 dny jsme navšítivili velká studia (Paramount Studio, Netflix), agentury (Gersh Agents, United Talent Agency) a měli 15 minutové networkingové schůzky s profesionály (producent, režisér, festivalový selektor, scenáristka, bývalý agent…). Často jsem si při těchto situacích říkala: Co tady dělám? O agentech a manažerech nevím skoro nic a přitom se bez nich v Americe prý neobejdete. Když se mě na „one on one“ setkání ptali, jestli bych v budoucnu chtěla pracovat třeba pro Disney a odstěhovat se do L.A., musela jsem přiznat, že ne. Nikdy mě to totiž nenapadlo. Na to jsem moc velký realista.

Ale když si vzpomenu na své francouzské spolufinalisty, kteří vyhráli naši kategorii animovaného filmu, tak mě napadá, že BAFTA pro ně možná znamená životní změnu. Během našeho pobytu v L.A. měli pracovní schůzky ve Foxu, Netflixu a Dreamworks. Jsou to tvůrci, kteří chtějí jít do takového prostředí a taky podle toho vypadá jejich film (naprosto profesionální 3D film jako z velkého studia). Takže záleží na vás, jak jste vůči takovému prostředí sami připraveni – já jsem nebyla připravená vůbec a těžko by mě na něco takového někdo mohl v Čechách připravit.

Nicméně si moc dobře uvědomuju, že tohle byla once-in-a-lifetime experience (jak by řekli v Americe). Jsem za tyhle všechny zkušenosti moc vděčná a už teď na to vzpomínám ráda. Seznámila jsem se tam s mladými filmaři z celého světa, o kterých nepochybuji, že o nich ještě hodně uslyším. Těch pár dní strávených ve společnosti ostatních finalistů na tom byla ta nejlepší věc. Více o cenách BAFTA zde.

Diana Cam Van Nguyen se narodila v roce 1993 v Chebu. Zúčastnila se zahraničních stáží v Birminghamu, Lyonu a byla artist-in-residence v MuseumQuartier ve Vídni. Nyní je studentkou magisterského programu katedry animované tvorby na FAMU. Její bakalářský film Malá (2017) byl promítnut na mnoha domácích a zahraničních festivalech a vyhrál několik cen (Noc filmových nadějí, Euroshorts a další). Film také soutěžil o titul nejlepšího dokumentárního filmu pro děti o cenu ECFA Doc Award na Berlinale 2019. Její další krátký film Spolu sami byl oceněn na MFDF Jihlava jako Nejlepší český experimentální dokumentární film 2018, a svoji mezinárodní premiéru měl na IFF v Rotterdamu. Byl také nominovaný na České lvy v sekci studentských filmů a na BAFTA Student Award. Diana se specializuje na animované dokumenty a ve svých filmech se věnuje osobním tématům.